Rozczytane Podlaskie
Biblioteka w Szkole Podstawowej Nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku
Tydzień bibliotek upłynął pod znakiem zagadek. Uczniowie z klas III uczestniczyli w zajęciach w czytelni, podczas których mogli wcielić się w detektywów tropiących przestępców.
Zabawa oparta na serii książek "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka bardzo podobała się uczniom. Ich zadaniem było rozwiązywanie zróżnicowanych zadań - szyfrów, krzyzówek, rebusów, za pomocą których mogli wpaść na właściwy trop.
Materiały dla dzieci na temat Konstytucji 3 maja TU: https://dzieciakiwdomu.pl/2018/05/konstytucja-3-maja-materialy-dla-dzieci.html
23 kwietnia to ważna data dla literatury światowej, bowiem właśnie tego dnia 1616 roku zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. 23 kwietnia to również rocznica urodzin lub śmierci innych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova, Josepa Pla czy Manuela Mejía Vallejo.
Pomysł organizacji Dnia Książki powstał w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia w tym regionie to prawdziwe święto narodowe ku czci patrona książki – świętego Jerzego.
Zgodnie z tradycją kobiety w tym dniu są obsypywane czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Płeć piękna w podziękowaniu odwzajemnia się mężczyznom książkowymi podarunkami.
23 kwietnia to również dzień praw autorskich. W Polsce ustawa o prawie autorskim w swojej obecnej postaci zaczęła działać dopiero od 1994 roku, kładąc kres wszechobecnemu piractwu. Bez ustawy o prawie autorskim rynek książki mógłby już nie istnieć.
Prawo autorskie zgodnie z ustawą to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”.
Obecnie obowiązująca ustawa wprowadziła dualizm w zagadnieniu praw autorskich dzieląc je na autorskie prawa osobiste i majątkowe. Autorskie prawa majątkowe są zbywalne i ograniczone w czasie – trwają od momentu powstania dzieła przez całe życie twórcy i wygasają 70 lat po śmierci autora.
Źródło: https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich
Jak powstaje książka?
Najdroższa książka świata pochodzi z Ameryki Północnej i została wydana w 1640 roku. Jeden z jej 11 egzemplarzy kupił na aukcji w 2013 roku David Rubenstein. Wydał 14,165,000 dolarów amerykańskich.
Największą wydaną książką świata jest egzemplarz popularnego dzieła Antoine de Saint-Exupéry’ego, „Małego Księcia“, w formacie 2,01 m na 3,08 m.
W 2009 roku wydawnictwo HarperCollins z Londynu wydało zbiór historii pani Marple, bohaterki Agaty Christie, który w formie książki miał grubość 32,2 cm. Planowano zrobić 500 egzemplarzy i sprzedać w cenie 1000 dolarów brytyjskich za sztukę.
David Wilkins przetłumaczył Nowy Testament z koptyjskiego na łaciński, a jego praca została wydana przez Oxford University Press w 1716 roku. 500 kopii sprzedawano aż 191 lat.
Najdłuższy tytuł książkowy został utworzony w 2014 roku w Nepalu i zawierał 11,284 znaków. W dziele dokonano analizy ewolucji mózgu.
W 1984 roku JTB Publishing zapoczątkowało japońską serię „Rurubu“, która w 2010 roku posiadała już 3791 tytułów.
Wypożyczona przez Emily Canellos-Simms w 1955 roku książka była w jej posiadaniu przez 47 lat. Kiedy po tym czasie znalazła dzieło w domu matki, zwróciła je bibliotece wraz z długiem pieniężnym w kwocie 345,14 dolarów amerykańskich.
Urodzony w Stanach Zjednoczonych Christopher Paolini zyskał sławę w wieku 15 lat, kiedy to wydał pierwszą część serii o przygodach Eragona. Książki z cyklu wyprzedano łącznie w 20 milionach egzemplarzy do 2011 roku.
Pochodząca z Wielkiej Brytanii Bertha Wood ukończyła pierwszą książkę w wieku 100 lat. By tego dokonać, spędziła 10 lat na spisywaniu swoich wspomnień.
Nie zdziwi zapewne fakt, że najszybciej sprzedającą się książką w ciągu 24 godzin była do tej pory ostatnia część Harry’ego Pottera. Czytelnicy zakupili łącznie 8,3 miliona egzemplarzy od momentu udostępnienia dzieła na rynku Stanów Zjednoczonych.
Dorothy Straight, urodzona w 1958 roku w Waszyngtonie, napisała książkę „Jak powstał świat w 1962 roku“ (tłumaczenie dosłowne). Miała wtedy 4 lata.
Najwyższa biblioteka świata umiejscowiona jest w Szanghaju, na 60. piętrze hotelu Marriott, i posiada 103 półki z angielskimi i chińskimi tłumaczeniami książek. Między obiektem a ulicą znajduje się 230,9 metrów w pionie.
Źródło: https://kopalnia-kultury.pl/artykul/12-ksiazkowych-rekordow-swiata
Obchodzony 2 kwietnia - w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY (International Board on Books for Young People), aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców.
Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2022 roku jest Kanadyjska Sekcja IBBY.
Przesłanie dla dzieci napisał Richard Van Camp, pisarz Dogrib Tłı̨chǫ z narodu Dene z Fort Smith na Terytoriach Północno-Zachodnich w Kanadzie.
Plakat zaprojektowała Julie Flett, autorka i ilustratorka Cree-Métis, której twórczość skupiona jest wokół życia i kultur rdzennych Kanadyjczyków.
Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia
Czytanie to wolność. Czytanie to oddech.
Czytanie pozwala zobaczyć świat w nowy sposób i zaprasza do światów, których nigdy nie chcesz opuścić.
Czytanie pozwala twojej duszy śnić.
Mówią, że książki są przyjaciółmi na całe życie i zgadzam się z tym.
Twój idealny wszechświat rośnie tylko wtedy, gdy czytasz.
Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia, więc znajdź książki, które przemawiają do twego ducha, do twego serca, do twego umysłu.
Historie to lekarstwa. Leczą. Pocieszają. Inspirują. Uczą.
Błogosław gawędziarzy, czytelników i słuchaczy.
Błogosław książki. Są lekarstwem na lepszy, jaśniejszy świat.
Mahsi cho. Dziękuję bardzo.
Richard Van Camp
Świętujmy!
Tłumaczenie przesłania: Katarzyna Ryrych.
Źródło: http://www.ibby.pl/?p=7064
Maria Kownacka to polska pisarka i tłumaczka. Urodziła się 11 września 1894 roku w Słupie. Jedynym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Marii Kownackiej jest Plastusiowy Pamiętnik - o ludziku z plasteliny, który skończył już 90 lat, a dalej cieszy się popularnoscią wśród najmłodszych czytelników. Inne to, np. Kajtkowe przygody, Kukuryku na ręczniku, Rogaś z Doliny Roztoki. Swoją twórczość publikowała w czasopismach dla dzieci w „Płomyczku” i „Płomyku”.
Została nagrodzona m.in. Orderem Uśmiechu, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także Orlim Piórem.
Maria Kownacka zmarła 27 lutego 1982 roku w Warszawie. Została pochowana na warszawskich Powązkach. Na jej grobie została umieszczona figurka Plastusia. Obecnie w jej mieszkaniu w Warszawie przy ul. Słowackiego znajduje się Izba Pamięci Marii Kownackiej.
W tym tygodniu bibliotekę szkolną odwiedzały grupy zerówkowe. Dzieci wzięły udział w zajęciach czytelniczych dotyczących pracy biblioteki, a także Dnia Kota. Miały okazję poznać bibliotekę, słownictwo z nią związane oraz księgozbiór. Z okazji kociego święta, dzieci wysłuchały wiersza "Chory kotek" i książki "Kicia Kocia w bibliotece". Na koniec wykonały samodzielnie zakładę do książki.
17 lutego - Światowy Dzień Kota
Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota (ang. World Cat Day, National Cat-Day, International Cat Day, wł. Giornata mondiale del gatto) – święto obchodzone 17 lutego, np. we Włoszech (od 1990) i Polsce
(od 2006). Ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny
koci los.
Szare, bure lub pstrokate,
wszystkie koty za pan brat,
mają drogi swe i płoty,
po prostu koci świat,
po prostu koci świat.
("Przygody kota Filemona")
Koty występują jako bohaterowie wielu książek dla dzieci. Jakich? Można sprwdzić w bibliotece.
Zachęcam też do pobierania i korzystania z materiałów:
https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-02-17-Dzie%C5%84-kota.pdf