Światowy dzień książki i praw autorskich...
23 kwietnia to ważna data dla literatury światowej, bowiem właśnie tego dnia 1616 roku zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. 23 kwietnia to również rocznica urodzin lub śmierci innych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova, Josepa Pla czy Manuela Mejía Vallejo.
Pomysł organizacji Dnia Książki powstał w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia w tym regionie to prawdziwe święto narodowe ku czci patrona książki – świętego Jerzego.
Zgodnie z tradycją kobiety w tym dniu są obsypywane czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Płeć piękna w podziękowaniu odwzajemnia się mężczyznom książkowymi podarunkami.
23 kwietnia to również dzień praw autorskich. W Polsce ustawa o prawie autorskim w swojej obecnej postaci zaczęła działać dopiero od 1994 roku, kładąc kres wszechobecnemu piractwu. Bez ustawy o prawie autorskim rynek książki mógłby już nie istnieć.
Prawo autorskie zgodnie z ustawą to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”.
Obecnie obowiązująca ustawa wprowadziła dualizm w zagadnieniu praw autorskich dzieląc je na autorskie prawa osobiste i majątkowe. Autorskie prawa majątkowe są zbywalne i ograniczone w czasie – trwają od momentu powstania dzieła przez całe życie twórcy i wygasają 70 lat po śmierci autora.
Źródło: https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich
Jak powstaje książka?
12 książkowych rekordów świata
1) Najdroższa wydana książka świata
Najdroższa książka świata pochodzi z Ameryki Północnej i została wydana w 1640 roku. Jeden z jej 11 egzemplarzy kupił na aukcji w 2013 roku David Rubenstein. Wydał 14,165,000 dolarów amerykańskich.
2) Największa wydana książka świata
Największą wydaną książką świata jest egzemplarz popularnego dzieła Antoine de Saint-Exupéry’ego, „Małego Księcia“, w formacie 2,01 m na 3,08 m.
3) Najgrubsza wydana książka świata
W 2009 roku wydawnictwo HarperCollins z Londynu wydało zbiór historii pani Marple, bohaterki Agaty Christie, który w formie książki miał grubość 32,2 cm. Planowano zrobić 500 egzemplarzy i sprzedać w cenie 1000 dolarów brytyjskich za sztukę.
4) Najdłużej sprzedawana książka świata
David Wilkins przetłumaczył Nowy Testament z koptyjskiego na łaciński, a jego praca została wydana przez Oxford University Press w 1716 roku. 500 kopii sprzedawano aż 191 lat.
5) Najdłuższy tytuł świata
Najdłuższy tytuł książkowy został utworzony w 2014 roku w Nepalu i zawierał 11,284 znaków. W dziele dokonano analizy ewolucji mózgu.
6) Najdłuższa seria książkowa świata
W 1984 roku JTB Publishing zapoczątkowało japońską serię „Rurubu“, która w 2010 roku posiadała już 3791 tytułów.
7) Największy dług biblioteczny świata
Wypożyczona przez Emily Canellos-Simms w 1955 roku książka była w jej posiadaniu przez 47 lat. Kiedy po tym czasie znalazła dzieło w domu matki, zwróciła je bibliotece wraz z długiem pieniężnym w kwocie 345,14 dolarów amerykańskich.
8) Najmłodszy autor bestsellerowej serii
Urodzony w Stanach Zjednoczonych Christopher Paolini zyskał sławę w wieku 15 lat, kiedy to wydał pierwszą część serii o przygodach Eragona. Książki z cyklu wyprzedano łącznie w 20 milionach egzemplarzy do 2011 roku.
9) Najstarszy wiek autora w chwili debiutu
Pochodząca z Wielkiej Brytanii Bertha Wood ukończyła pierwszą książkę w wieku 100 lat. By tego dokonać, spędziła 10 lat na spisywaniu swoich wspomnień.
10) Najszybciej sprzedająca się książka w ciągu doby
Nie zdziwi zapewne fakt, że najszybciej sprzedającą się książką w ciągu 24 godzin była do tej pory ostatnia część Harry’ego Pottera. Czytelnicy zakupili łącznie 8,3 miliona egzemplarzy od momentu udostępnienia dzieła na rynku Stanów Zjednoczonych.
11) Najmłodsza autorka wydanej książki
Dorothy Straight, urodzona w 1958 roku w Waszyngtonie, napisała książkę „Jak powstał świat w 1962 roku“ (tłumaczenie dosłowne). Miała wtedy 4 lata.
12) Najwyżej położona biblioteka świata
Najwyższa biblioteka świata umiejscowiona jest w Szanghaju, na 60. piętrze hotelu Marriott, i posiada 103 półki z angielskimi i chińskimi tłumaczeniami książek. Między obiektem a ulicą znajduje się 230,9 metrów w pionie.
Źródło: https://kopalnia-kultury.pl/artykul/12-ksiazkowych-rekordow-swiata
Dodaj komentarz