Dzień Czytania Tolkiena
John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych pisarzy brytyjskich. Największą sławę przyniosły mu książki, których akcja dzieje się w Śródziemiu – wymyślonym przez niego złożonym mitycznym świecie.
25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society). Swoje święto mają też fani filmów Petera Jacksona.
Czy wiesz…
Czy Tolkien mówił po polsku?
Pisarz uczył się wielu języków, ale zdaje się, że nasz ojczysty język go przerósł. W liście do syna, Christophera, w 1944 roku napisał: „I can't write Russian and find Polish rather sticky yet” – „Nie potrafię pisać po rosyjsku, a w polskim czuję się jeszcze dość niepewnie”.
Czy Tolkiena można spotkać w… kosmosie?
Tak! A nawet w dwóch miejscach. Po pierwsze, w 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć swojego ulubionego pisarza. Tolkien okrąża Słońce w ciągu 3 lat i 106 dni, a jego średnica szacowana jest na 42 km. Po drugie, Tolkien jest na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.
Dlaczego Dzień Czytania Tolkiena obchodzimy 25 marca?
To właśnie tego dnia zakończono Wojnę o Pierścień – mieszkańcy Śródziemia obalili Saurona, planującego przejąć władzę nad Śródziemiem.
Czy będziecie świętować Światowy Dzień Czytania Tolkiena i przeczytacie choćby fragment którejś z jego książek?
Można też posłuchać, np. tu:
"Hobbit, czyli tam i z powrotem" audiobook (lektura w klasie 6)
Władca Pierścieni - Drużyna Pierścienia
ŹRÓDŁO: lubimyczytać.pl