Książnica Podlaska dzieciom
„Z książką w podróż do świata nauki”
– nowy projekt czytelniczy Książnicy Podlaskiej
„Z książką w podróż do świata nauki” to dziewiętnaście wydarzeń i inicjatyw kulturalno-literackich:
- warsztatów (literacko-plastyczno-teatralnych, grywalizacyjnych, eksperymentalnych, poświęconych nowym technologiom),
- interaktywnych zajęć edukacyjnych,
- spotkań z autorami
- oraz spotkań międzypokoleniowych,
popularyzujących książkę i wiedzę z zakresu dziedzin STEM (matematyki, fizyki, astronomii, chemii, technologii, nauk przyrodniczych).
Mieszkańcy regionu, dzieci i młodzież, dorośli i seniorzy, a także nauczyciele i bibliotekarze z województwa podlaskiego będą mieli okazję uczestniczyć – stacjonarnie lub zdalnie – w następujących wydarzeniach projektowych:
1. O rety! Przyroda – spotkanie autorskie dla dzieci z elementami warsztatów plastycznych z Tomaszem Samojlikiem – biologiem, popularyzatorem wiedzy o przyrodzie, rysownikiem i autorem komiksów.
2. Przemądrzałe roboty – zajęcia edukacyjne dla dzieci z robotem Photon.
3. Misja kosmos – spotkanie autorskie dla dzieci z elementami warsztatów plastycznych z Tomaszem Samojlikiem.
4. O nich wiedzieć warto – poznajemy sylwetki słynnych Polaków ze świata nauki – warsztaty adresowane do dzieci.
5. Kosmiczna przygoda w bibliotece – spotkanie międzypokoleniowe z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
6. Anatomia fake newsów, czyli co mają wspólnego macedońskie nastolatki i elektrownia w Fukushimie? – spotkanie autorskie z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi, prowadzącymi blog Crazy Nauka, inspirowane książką Fakt, nie mit.
7. Fakty, nie mity – jak nie dać się nabrać na pseudonaukę? – spotkanie autorskie z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi.
8. Nowe technologie w animacji czytelnictwa – spotkanie z Sylwią Żółkiewską – menadżerką, projektantką, animatorką kultury, współautorką książki Biznes w świcie mobile. Spotkanie jest adresowane w szczególności do pracowników instytucji kultury i edukacji.
9. Dzienniki gwiazdowe – tworzymy animacje poklatkowe i rozszerzoną rzeczywistość (AR) – warsztaty z nowych technologii dla młodzieży.
10. Jak zdobyć Nagrodę Nobla? – spotkanie z autorką książek dla dzieci, Katarzyną Radziwiłł.
11. Spotkanie autorskie z Adamem Wajrakiem, znanym twórcą książek o tematyce przyrodniczej.
12. Niesamowity świat zwierząt – warsztaty literackie dla dzieci z elementami grywalizacji, wykorzystujące nowe technologie na bazie książki Marty Maruszczak pt. Paszcze, kły, szpony.
13. Eksperymentuj! Odkrywaj! Działaj! – spotkanie autorskie dla dzieci z Wojciechem Mikołuszką – przyrodnikiem, dziennikarzem naukowym i popularyzatorem nauki, połączone z warsztatem interdyscyplinarnym.
Projekt będzie realizowany od maja do listopada on-line lub stacjonarnie, o ile będzie taka możliwość, w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej oraz na terenie kilku wybranych miejskich filii bibliotecznych.
Ciekawym uzupełnieniem spotkań autorskich i warsztatów będzie wystawa ilustracji z książki MAPY. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich.
Wystawa – wypożyczona z Wydawnictwa Dwie Siostry – pozwoli odbiorcom zapoznać się z niezwykłym światem przyrody.
Pierwsze wydarzenie z projektu już w tym tygodniu:
„O rety! Przyroda” spotkanie autorskie on-line z Tomaszem Samojlikiem
29 maja 2020 r. o godz. 17.00 Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na swój fanpage na Facebooku (https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska),
gdzie odbędzie się spotkanie on-line z Tomaszem Samojlikiem – biologiem, popularyzatorem wiedzy o przyrodzie, rysownikiem i twórcą komiksów.
Spotkanie skierowane jest głównie do dzieci w wieku 7 – 12 lat, choć tak naprawdę nie ma ograniczeń wiekowych.
Spotkanie „O rety! Przyroda” połączone będzie z warsztatami plastycznymi.
Dzieci poznają ciekawostki ze świata przyrody oraz zdobędą inspiracje w obszarze działań plastycznych – będą mogły spróbować swoich sił w tworzeniu jednoplanszowego komiksu o losie zwierząt.
Autor zaprezentuje swoje książki i komiksy, a także zachęci odbiorców do własnej twórczości.
Nagranie ze spotkania będzie dostępne na fanpage’u Książnicy Podlaskiej przez 7 dni.
Dodaj komentarz