Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku
Co roku jesienią Biblioteka Narodowa przeprowadza badanie poziomu czytelnictwa w Polsce. Po 2004 przyszło załamanie, Polacy czytali coraz mniej książek, a przez ostatnich dziesięć lat sytuacja utrzymywała się mniej więcej na tym samym, raczej niskim poziomie. Zeszłoroczne badanie pokazało, że sytuacja może w końcu zacząć zmieniać się na lepsze. Odnotowany został bowiem lekki wzrost deklaracji czytelniczych.
Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku
39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę
Na tym samym poziomie utrzymał się udział osób, które sięgają po siedem lub więcej tytułów rocznie – 9%.
Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.
W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).
Źródła:
https://bn.org.pl/download/document/1587585168.pdf
Wzrost czytelnictwa cieszy. Oby ta tendencja się utrzymała.
Życzę wszystkim takiego zapału do książek, jak u tego maluszka.
Artykuł o małym pasjonacie książek
Dodaj komentarz