2 kwietnia urodził się Hans Christian Andersen. Dziś właśnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który ustanowiono w 1967 roku, aby rozpowszechniać literaturę dla najmłodszych czytelników. Co roku gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była nim w 1979 roku.
W tym dniu i nie tylko organizowane są różne akcje zachecające do czytania przez dzieci i dzieciom. W Polsce od 2001 roku namawiają do tego rodziców organizatorzy akcji społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Jej celem jest uświadomienie wszystkim, jak ważne jest poznawanie przez dzieci świata książek.
Baśnie Andersena w bibliotece Wolne Lektury: https://wolnelektury.pl/katalog/autor/hans-christian-andersen/
Andersen na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=BfScLpzR_kg
Bajkowisko: https://www.youtube.com/watch?v=XM6nKXHjj9Q
List Petera Svetiny napisany z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
"Głód słów"
Tam, gdzie mieszkam krzewy zielenieją z końcem kwietnia lub początkiem maja i niedługo potem zasiedlają je kokony motyli. Wyglądają jak kłaczki bawełny lub strzępki cukrowej waty, a larwy pożerają liść po liściu dopóki nie pozostaną gołe gałązki. Mija czas i odlatują motyle, nadchodzi lato i krzewy znowu stają się zielone.
I tak bez przerwy.
To obraz poety, obraz pisarza. Są zjadani, bledną w swoich historiach i poezji, które – zakończone – odlatują, zasiedlają książki i znajdują swojego odbiorcę. To także zdarza się raz za razem.
A co dzieje się z wierszami i historiami?
Znam chłopca, który musiał przejść operację oka. Przez dwa tygodnie po zabiegu wolno mu było leżeć tylko na prawym boku i nie mógł czytać przez cały miesiąc. Kiedy po półtorej miesiąca wziął do ręki książkę, czuł się tak jakby czerpał słowa łyżką prosto z miski.
Tak jakby je jadł. Po prostu je pożerał.
Znałem dziewczynę, która, gdy dorosła, została nauczycielką. Powiedziała mi: dzieci, którym rodzice nie czytali, są biedne.
Słowa w poezji i historiach są pożywieniem. Nie strawą dla ciała, nie pokarmem, który wypełnia ich żołądki. Są pokarmem dla ducha i dla duszy.
Kiedy jesteś głodny lub spragniony, twój żołądek kurczy się i wysycha ci w ustach. Szukasz czegokolwiek co nadawałoby się do zjedzenia – kawałka chleba, miski ryżu lub kukurydzy, ryby lub banana. Im bardziej jesteś głodny, tym bardziej zawęża się twój obszar widzenia, przestajesz dostrzegać to, co nie nadaje się do nasycenia twojego głodu.
Głód słów objawia się nieco inaczej – ponuractwem, ignorancją, arogancją. Ludzie cierpiący na głód tego rodzaju nie zdają sobie sprawy, że ich dusze trzęsą się z zimna, że przechodzą obok siebie samych, niczego nie dostrzegając.
Ten głód zaspokaja poezja i historie.
Ale czy istnieje nadzieja dla tych, którzy nigdy nie czerpali przyjemności z obcowania ze słowami, aby ten głód zaspokoić?
Jest.
Chłopiec czyta prawie każdego dnia. Dziewczyna – nauczycielka czyta swoim uczniom. W każdy piątek. Co tydzień. Jeżeli zapomni – uczniowie przypomną jej o tym.
A pisarz i poeta? Kiedy nadchodzi lato – odżywają. A potem pochłaniają ich własne słowa i w ten sposób rozlatują się na wszystkie strony.
Raz po raz, od nowa.
List przetłumaczyła Katarzyna Ryrych, wielokrotnie nagradzana autorka książek dla niedorosłych
***************
Strony polecane dzieciom:
Ul z książkami
Stowarzyszenie Unia Literacka przygotowało niezwykłą akcję: UL z książkami, czyli wyjątkowy wirtualny festiwal literacki. Codziennie o 18tej literatki i literaci czytają i rozmawiają – w tygodniu dla młodzieży i dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników.
Wszystkie nagrania dostępne są na stronie Unia Literacka: https://www.facebook.com/unia.literacka/
Piątek 3.04 – Olga Tokarczuk
Przeczyta stare opowiadanie, sprzed 22 lat, zatytułowane „Próba generalna”. Dziwnym trafem ten krótki tekst stał się dziś bardzo aktualny.
Sobota 4.04 – Grzegorz Kasdepke
Przeczyta opowiadania z dopiero co wydanej książki Nutka. Najbardziej muzykalna pszczoła świata.
Niedziela 5.04 – Joanna Olech
Pokaże najfajniejsze książki dla dzieci i młodzieży (0-14 lat) z minionych dwóch-trzech lat, ulubionych przez siebie autorów.
Polskie Radio Dzieciom
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
iczytam.pl
Biblioteka on-line gratis na stronie: http://iczytam.pl/dla-dzieci-od-2-5-lat (książeczki dla dzieci 2-5 lat, 6-9 lat).